Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska - Castles.cz  

  www.hrady-zamky-tvrze.cz  

  www.tvrze.cz  

  www.castles.cz  

Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska

Hrad HRAD VYSOKÝ CHLUMEC
 
ÚVOD
HISTORIE
POPIS
TURISTICKÉ INFORMACE
OTEVÍRACÍ DOBA
KULTURNÍ AKCE
SPECIÁLNÍ OBJEKTY
KONTAKTY
GALERIE OBRÁZKŮ
LITERATURA
 
SITUACE OBJEKTU:
 
Hrad Vysoký Chlumec

půdorys

 
DATUM AKTUALIZACE:
Aktualizace 12. 12. 2011
Exteriér, stavební vývoj:

Místo pro stavbu hradu Vysokého Chlumce bylo zvoleno příhodně – vysoký, solitérně stojící žulový vrchol jihozápadně od Sedlčan. Stavební vývoj hradu prošel třemi stavebními fázemi. Jádro hradu ze 14. století má podobu tehdy módní dvoupalácové dispozice. Oba paláce přiléhají ke kratším stranám jádra na východě a západě. Terénní konfigurace však způsobila, že palác na zúžené východní straně atypicky zasahuje hlouběji do nádvoří, přičemž na nádvorní straně se rozšiřuje. K bráně do jádra prolomené v severní hradbě se přicházelo parkánem, který obklopil jádro ze všech stran. Pod východním palácem se parkán poněkud rozšiřuje, takže zde mohly stát nějaké hospodářské objekty. Vstup do parkánu se nacházel na západě, proti čelu paláce, jenž tehdy postrádalo větších okenních otvorů. V polovině 15. století byl západní palác na nádvorní straně rozšířen o dva rizality, východní palác byl podepřen mohutným pilířem nesoucím arkýř z hrázděného zdiva a na jihu vzniklo nové předhradí o půdorysu nepravidelného pětiúhelníku s hospodářským zázemím. Bránu do předhradí prolomenou na západě střežila hranolová věž v jihozápadním nároží, k níž přiléhala dlouhá obdélná budova při jižní hradbě. Hlavní stavební úpravou hradu z druhé poloviny 17. století byla vestavba kaple v místech zřícené jižní části východního paláce. Přístup z nádvoří do kaple zajišťovalo točité schodiště v renesanční věži ukončené cibulovou bání. Nádvorní křídla západního paláce byla propojena raně barokní arkádou. Konečně, na západě vzniklo nové předhradí s raně barokní bránou.

 
Interiér:

Interiéry hradu jsou v současnosti zcela nepřístupné a ani my o nich nemáme bližších informací. Po rodu Lobkoviců nezůstal na hradě žádný mobiliář, nový majitel musel po přestavbě všechny místnosti vybavit novým, ale historickým nábytkem.

 
Současný stav:

Hrad Vysoký Chlumec se dochoval v té podobě, jak byl popsán výše. Současní majitelé nechali areál obehnat ve svahu plotem, takže návštěvník se ke hradu vůbec nedostane.

 

 

Reklama  |  Vysvětlivky  |  Kontakty  | © 2003 - 2011  Castles.cz - Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a SlezskaTOPlist
... další odkazy