Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska - Castles.cz  

  www.hrady-zamky-tvrze.cz  

  www.tvrze.cz  

  www.castles.cz  

Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska

NOVINKY DLE DATA PŘIDÁNÍ
 
OSTATNÍ OBJEKTY
Drštka - hrad, nepatrné pozůstatky
Liškův hrad - hrad, zaniklý
Nová Lhota - zámek, dochovaný
Velešín - hrad, výrazné pozůstatky
Hrad na Blešenském vrchu - hrad, zaniklý
Hazlov - zámek, výrazné pozůstatky
Vildštejn (Dolní zámek) - zámek, zaniklý
Vildštejn - tvrz, dochovaný
Mokrosuky - zámek, dochovaný
Podsedice - tvrz, zaniklý
 
VÝBĚR NÁHODNÉHO OBJEKTU
 

Hostěradice

tvrz - výrazné pozůstatky

Tvrz Hostěradice

 
LOKALIZACE NA MAPĚ:
 
 
Chýnovská jeskyně
 

Chýnovská jeskyně se nachází v katastrálním území obce Dolní Hořice. Jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu, kdy jednomu z lamačů spadlo do pukliny ve skále kladivo. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka jeskyně je malou romantickou exkurzí do historie. Chýnovská jeskyně byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Nevyniká krápníkovou výzdobou, ale barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok.
Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů. V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvale zatopené prostory s jedinečnými drúzami křemene a dalších minerálů. Labyrintem chodeb protéká podzemní tok s pitnou vodou. Jeskyně je Národní přírodní památkou. Veřejnosti je přístupný okruh dlouhý 220 m s nejnižším bodem na trase v hloubce 41 m. Délka turistické trasy je 220 m s převýšením 42 m. Doba prohlídky 40 minut, teplota vzduchu 5 - 9 stupňů C (i v letních měsících).
Na jaře roku 2007 se po roce a půl znovu otevřela. Má o 80 m delší prohlídkovou trasu, pohodlnější, s novým kvalitním ozvučením a s novým osvětlením, také i ultrafialové, které vyvolá pěkné barevné efekty. Při rekonstrukci byl zhotoven (vyhlouben) nový padesátimetrový výstupní tunel. Také okolí jeskyně prošlo generální rekonstrukcí. (např. historizující lampy, dřevěná zábradlí).

Více informací: www.caves.cz
Zdroj: Wikipedie, www.wikipedia.org

 

VYHLEDÁVÁNÍ OSTATNÍCH OBJEKTŮ

 
 
A B C Č D E F G H CH I J K L M
N O P Q R Ř S Š T U Ú V W X Y Z Ž
 
VÝPIS HRADŮ, ZÁMKŮ A TVRZÍ V OKOLÍ DO 15 KM
 

 

Reklama  |  Vysvětlivky  |  Kontakty  | © 2003 - 2011  Castles.cz - Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a SlezskaTOPlist
... další odkazy