Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska - Castles.cz  

  www.hrady-zamky-tvrze.cz  

  www.tvrze.cz  

  www.castles.cz  

Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska

Povolit zobrazení
Tvrz TVRZ KUROVICE
 
ÚVOD
HISTORIE
POPIS
TURISTICKÉ INFORMACE
OTEVÍRACÍ DOBA
KULTURNÍ AKCE
SPECIÁLNÍ OBJEKTY
KONTAKTY
GALERIE OBRÁZKŮ
LITERATURA
 
SITUACE OBJEKTU:
 
Tvrz Kurovice

pohled z jihovýchodu

 
DATUM AKTUALIZACE:
Aktualizace 23. 3. 2020
Exteriér, stavební vývoj:

Tvrz Kurovice, původně obdélníkový palác s hranolovou samostatně stojící věží s dvojitým opevněním, přes které vedl ještě na začátku 20. století most, byla rozšířena v průběhu 16. století na trojkřídlou budovu s uzavřeným nadúrovňovým nádvořím. Přístavba třetího patra, která zcela srovnala vyčnívající věž s budovou paláce, proběhla za Ladislava ml. z Lobkovic kolem roku 1637. Třetí patro bylo ovšem již od svého počátku používáno výhradně jako sýpka.

 
Interiér:

Stopy významné přestavby jsou zřejmé ze vsazeného erbu Zoubka ze Zdětína v honosné klenbě místnosti, která spojuje starý palác s hranolovou věží. Věž má ve svém druhém patře křížovou klenbu uprostřed s erbem Kurovských z Vrchlabí - stříbrný pes v červeném poli. V interiérech se dále nachází hodnotné pískovcové portály a ostění z 15. a 16. století.

 
Současný stav:

Do dnešního dne se dochovala jak samotná budova tvrze, tak velká část prvního okruhu opevnění. Z druhého okruhu opevnění a příkopu spolu s valem se dochovala jen velmi malá část: nachází se v zahradě místní fary. Objekt je momentálně nepřístupný, probíhá jeho postupná rekonstrukce.

 

 

Reklama  |  Vysvětlivky  |  Kontakty  | © 2003 - 2011  Castles.cz - Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a SlezskaTOPlist
... další odkazy