Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska - Castles.cz  

  www.hrady-zamky-tvrze.cz  

  www.tvrze.cz  

  www.castles.cz  

Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska

Tvrz TVRZ POLE
 
ÚVOD
HISTORIE
POPIS
TURISTICKÉ INFORMACE
OTEVÍRACÍ DOBA
KULTURNÍ AKCE
SPECIÁLNÍ OBJEKTY
KONTAKTY
GALERIE OBRÁZKŮ
LITERATURA
 
SITUACE OBJEKTU:
 
Tvrz Pole

půdorys přízemí

 
DATUM AKTUALIZACE:
Aktualizace 21. 9. 2007
Exteriér, stavební vývoj:

Tvrz Pole stojí ve dvoře na jižním okraji stejnojmenné obce. Je to jednopatrová obdélná budova s malým přístavkem při severovýchodním nároží. Kratší (severní a jižní) průčelí typicky renesanční stavby jsou zakončeny štíty s polopilířky a volutovými křídly. V jižním štítu je umístěna plastika bojovníka s halapartnou. Okna mají vesměs dochované šambrány, vstupní portál je profilovaný s erby Horčiců z Prostého a s nimi spřízněných Vratislavů z Mitrovic. Budova tvrze je podsklepená.

 
Interiér:

Vnitřní prostory tvrze byly ve druhé polovině 20. století silně zdevastovány. Došlo přitom k předělení většiny místností rušivými novodobými příčkami, zejména v prvním patře objektu. I tak se v interiérech budovy dochovaly valené renesanční klenby, což platí i pro rozsáhlá sklepení pod ní.

 
Současný stav:

Po zestátnění r. 1948 sloužila tvrz Pole jako byty a skladiště JZD Kadov. Postupně došlo k její devastaci, takže do současnosti se dochovala ve velmi neutěšeném stavu. O rehabilitaci tvrze se snaží její současní majitelé, kteří ji získali po r. 1989 v restitučním řízení zpět.

 

 

Reklama  |  Vysvětlivky  |  Kontakty  | © 2003 - 2011  Castles.cz - Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a SlezskaTOPlist
... další odkazy