Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska - Castles.cz  

  www.hrady-zamky-tvrze.cz  

  www.tvrze.cz  

  www.castles.cz  

Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska

Zámek ZÁMEK HRÁDEK U NECHANIC
 
ÚVOD
HISTORIE
POPIS
TURISTICKÉ INFORMACE
OTEVÍRACÍ DOBA
KULTURNÍ AKCE
SPECIÁLNÍ OBJEKTY
KONTAKTY
GALERIE OBRÁZKŮ
LITERATURA
 
SITUACE OBJEKTU:
 
Zámek Hrádek u Nechanic

půdorys přízemí

 
DATUM AKTUALIZACE:
Aktualizace 18. 5. 2008
Exteriér, stavební vývoj:

Hrádek u Nechanic patří spolu s Hlubokou k nejcennějším reprezentantům tudorovské novogotiky v České republice. Vzorem pro stavbu Hrádku se stal anglický zámek Grewe Hall v Cheshire z let 1615 – 1636. Zámek stojící na nevýrazném návrší v severozápadní části obce Hrádku je rozlehlá patrová budova s hranolovou věží s cimbuřím a „střeleckými“ věžičkami uprostřed a dvěma polygonálními rizality po stranách. Na ně navazují dvě souměrná křídla ukončená cimbuřím. Západní křídlo přechází v další hranolovou věž s cimbuřím, v jejímž přízemí se nachází kaple sv. Anny. Na východě jsou se zámkem úzkým koridorem spojeny hospodářské a správní budovy: kočárovna, jízdárna, stáje a dům pro úředníky. V této části areálu stojí i zámecké divadlo. Vstup do zámku se nachází v jeho severním průčelí, zatímco hlavní zámecké průčelí s terasou se obrací do parku na jihu. Terasa je opatřena renesanční mříží ze 16. století a plastikami dvou lvů dokonce ze 13. století, pocházejících z Benátek. Park o rozloze 30 ha je přírodního charakteru: zahrnuje louky, lesy i skupiny stromů, listnatých i jehličnatých. Část dřevin je cizokrajného původu.

 
Interiér:

Výzdoba, štukatérské, řezbářské a zámečnické práce v interiérech jsou provedeny v novorenesančním slohu. Samotná realizace připadla řemeslníkům z okolí. Zařízení pochází z celé Evropy, jakož i několika zámků (Janovice, Eschelberg, Gastein, Hoheneck, Rabenstein, Waldenburg, Wels), ať už se jedná o nábytek, portrétní obrazy, keramiku, porcelán, cín, sklo, mosazné mísy, hodiny, zbraně, ba dokonce i o táflované stropy či renesanční portály. V předsíni je umístěna sbírka zbraní z 15. – 18. století, za ní následuje ústřední zámecká hala s portréty hrabat Harrachů a členů spřízněných rodů. Mühlgrubský pokoj získal svůj název podle stejnojmenného zámku v Rakousku, odkud sem byl převezen táflovaný strop a renesanční obložení stěn. V zámecké jídelně je soustředěno mnoho cínu, skla, habánské fajánse a mosazných mís benátské a holandské provenience z 16. a 17. století. Knihovna obsahuje na 4.000 svazků z let 1584 – 1850. Kaple sv. Anny s oratoří tvoří jednolodní prostor zaklenutý novogotickou křížovou klenbou. V kapli jsou umístěny umělecké předměty z 15. a 16. století.

 
Současný stav:

Zámek se dochoval v podobě, jak byl popsán výše. Původně míval červenou barvu, pročež býval zván Červeným Hrádkem. Rekonstrukce objektu realizovaná po roce 2000 se k této barvě fasád vrátila.

 

 

Reklama  |  Vysvětlivky  |  Kontakty  | © 2003 - 2011  Castles.cz - Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a SlezskaTOPlist
... další odkazy