Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska - Castles.cz  

  www.hrady-zamky-tvrze.cz  

  www.tvrze.cz  

  www.castles.cz  

Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska

Zámek ZÁMEK VYŠKOV
 
ÚVOD
HISTORIE
POPIS
TURISTICKÉ INFORMACE
OTEVÍRACÍ DOBA
KULTURNÍ AKCE
SPECIÁLNÍ OBJEKTY
KONTAKTY
GALERIE OBRÁZKŮ
LITERATURA
 
PROHLÍDKOVÉ TRASY PLATNÉ PRO ROK 2010:
 
Expozice muzea
 
DATUM AKTUALIZACE:
Aktualizace 14. 3. 2010
Expozice muzea

Prohlídka zahrnuje několik expozic, "Národopisná expozice" se zaměřuje na hmotnou, duchovní i sociální kulturu obyvatel vyškovského regionu v 19. století. Dominantu expozice představuje hanácká světnice, vystavovaná již na národopisné výstavě v Praze v roce 1895. Expozice "Příroda Vyškovska" je charakterizována polohou regionu v oblasti Vyškovské brány, na rozhraní dvou geografických celků - Českého masivu a Karpatské soustavy. Expozice vyškovské lidové keramiky prezentuje jednu z nejvýznamnějších sbírek zlidovělé fajánse na Moravě. Exponáty zachycují vývoj fajánse od habánských počátků v 17. století, přes první domácí tvůrce z okolí Vyškova k výrobkům vyškovské provenience z 18. - 20. století. Síň Aloise Musila, orientalisty a cestovatele, je tvořena orientálním nábytkem pocházejícím z Musilovy vily Múza v rodném Rychtářově, doplněný o různé cestovní potřeby. Stálá expozice Pravěk Vyškovska dokumentuje vývoj regionu od starší doby kamenné až do připojení Moravy k českému přemyslovskému státu začátkem 11. století. Středověký vývoj Vyškovska je prezentován v přízemních prostorách vyškovského zámku, kde jsou dochovány architektonické prvky původního gotického hradu dodávající expozici specifickou atmosféru. Samotná expozice je rozdělena do několika tematických celků, které se zaměřují na život na vesnici, na církevní správu a na měšťanské a hradské prostředí. Expozice - Vyškovsko do roku 1850 je umístěna v nejstarší části zámku. V místnosti je zachován pozůstatek točitého schodiště s gotickým portálem. První písemnou zmínku o Vyškově dokládá kopie listiny biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. Heraldické znaky na některých exponátech připomínají, že Vyškov byl od poloviny 13. století 600 let majetkem olomouckých biskupů. Uprostřed expozice Vyškovsko v letech 1850 – 1945 je rozměrný tkalcovský stav, který připomíná častý prostředek obživy obyvatel Vyškovska v polovině 19. století. Vystavené exponáty zachycují v úvodní části stupňující se boj české národní buržoazie s německou v oblasti hospodářské i politické.

OTEVÍRACÍ DOBA K OKRUHU
Datum od - do a dny v týdnu: Čas od - do: Poslední prohlídka: Poznámka:
1. 1. - 31. 12.  
PO ÚT ST ČT SO NE 08:00 - 16:00
STÁTNÍ SVÁTKY
1. 4. - 31. 10.  
PO ÚT ST ČT SO NE 10:00 - 12:00
13:00 - 17:00
STÁTNÍ SVÁTKY

CENÍK VSTUPNÉHO K OKRUHU
Název ceny: Bližší popis: Období platnosti: Cena:
základní vstupné dospělí
30,- Kč
snížené vstupné I mládež, studenti, důchodci
15,- Kč
snížené vstupné II děti do 6 let
10,- Kč
hromadné vstupné hromadné výpravy mateřských školek a školních výprav spojených s výukou
10,- Kč
volný vstup pedagogický dozor školních výprav, invalidé po předložení průkazu, členové Asociace českých a moravských muzeí a galerií po předložení průkazu
zdarma

OSTATNÍ INFORMACE K OKRUHU
Foto: NE
Video: NE
samostatná prohlídka, průvodce pouze na vyžádání (za příplatek)

OSTATNÍ PŘÍPLATKY A SLEVY - POZNÁMKY (PLATNÉ OBECNĚ PRO CELÝ OBJEKT)
Příplatek mimo otevírací dobu a ve dnech uzavření (pouze pro hromadné výpravy nad 10 osob) ve výši 100% ke vstupnému. Příplatek za průvodce po dohodě ve výši 50%.

Po předložení průkazu ISIS, ITIC a GO-25, EUROBEDS, Čtyřlístek, Rodinný pas sleva 50% ke vstupnému.

POSKYTOVANÉ SLUŽBY NÁVŠTĚVNÍKŮM
Nabídka videoprogramů - pro školy, hromadné výpravy i jednotlivce je možné jako rozšíření prohlídky expozic dohodnout promítání krátkých videoprogramů, doplňujících poskytované informace.
Soupis nabízených knih, publikací a pohlednic najdete na stránkách muzea.
WC - Suvenýry

 

 

Reklama  |  Vysvětlivky  |  Kontakty  | © 2003 - 2011  Castles.cz - Hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a SlezskaTOPlist
... další odkazy